• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Praga majówka

Trochę dłuższa majówka w Pradze

Styczeń 2016 r. w LOT-ie jest promocja biletów do Pragi za trochę ponad 400 zł można kupić bilety do Pragi wraz z bagażem rejestrowym do 23 kg. Bilety zostały kupione ma „majówkę” i jeden dzień dłużej. Teraz kolej na hotel. W Pradze są też do wynajęcia apartamenty co wzbudza nasze zaciekawienie. Apartamenty to zwykle mieszkania w blokach, które są wyposażone w aneksy kuchenne z podstawowym zestawem naczyń do przygotowywania samodzielnie posiłków. Nasz wybór pada na apartamenty Apartamenty Metropolis Prague Apartments (Rezidence Veverkova).

Panorama Pragi HradczanyTeraz pora na zakup przewodników i planu miasta oraz ustalenie co ciekawego oraz w jakiej kolejności można zobaczyć. Okazuje się, że sieć metra (3 linie) w uzupełnieniu o sieć tramwajowa stanowi bardzo sprawny układ komunikacyjny. Można kupić bilet dzienny na wszystkie linie za 110 koron (korona 0,17 zł), lub trzy dniowy za 310 koron. Bilety jednorazowe występują w dwóch rodzajach: 90 minutowy za 36 koron i 30 minutowy za 24 korony. Jeżeli przemieszczamy się w strefie, gdzie zlokalizowana jest większości zabytków spokojnie wystarcza bilet 30 minutowy nawet jeżeli jedziemy kilka przystanków tramwajem i kilka przystanków metrem. W metrze w odróżnieniu np. od Warszawy nie ma bramek wejściowych. Należy jednak pamiętać, że przekraczając biała linię musimy mieć ważny (skasowany bilet). Metro w Pradze jest bardzo intuicyjne i bardzo łatwe jest z niego korzystanie. Linie metra krzyżują się w kilku miejscach i zwykle jest jedna linia nad drugą, co wymaga przejścia i wjazdu lub zjazdu schodami ruchomymi. Każdy powinien opracować trasę własnego oglądania i zwiedzania. Do obowiązkowych punktów należy zaliczyć:

- Stare Miasto,

- Hradczany,

- Małą Stranę,

- Most Karola,

- Wyszechrad.

To jest oczywiście podstawowy zestaw, zabytków oraz miejsc, które warto zobaczyć jest dużo więcej nie licząc muzeów.

Most KarolaW okolicach Starego Miasta zawsze jest dużo zwiedzających i należy wziąć pod uwagę, że wszędzie będziemy czekać w kolejce do kasy po zakup biletu. Trzy linie metra sprawiają, że do głównej części zabytków można dojechać metrem co jest bardzo wygodne, choć jest tam prawie zawsze tłok. Uzupełnieniem linii metra są tramwaje, których jest dużo i jeżdżą często. W odróżnieniu od polskich miast mało jest autobusów komunikacji miejskiej. Po Wełtawie pływają statki wycieczkowe, przy nabrzeżu przycumowane są statki i barki, na których są restauracje i bary.  Wieczorami na nabrzeżu grają zespoły muzyczne i wszystko nastawione jest na zabawę i zachęca do miłego spędzenia czasu nad rzeką. W okolicach jest duża ilość sklepów, gdzie można kupić np. piwo i spożyć go nad rzeką i to w majestacie prawa. Praga nastawiona jest na turystów. Turyści mają się czuć dobrze i tak się czują. Rocznie Pragę odwiedza ponad 6 milionów turystów.

Do Pragi można dojechać samolotem (lot trwa 1 h),  samochodem lub pociągiem co jest szczególnie  korzystne dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski.

Więcej zdjęć z Pragi