Cenoty
Cenoty to naturalne studnie, występujący szczególnie często na półwyspie Jukatan w Meksyku znajdujące się w wapiennych skałach, połączone z systemem wód podziemnych. Czasami posiadają lustro wodne na powierzchni ziemi, czasami światło dzienne wpada jedynie przez wąskie otwory, zdarza się też, że nad wodą jest zupełnie ciemno. Wapienne skały znakomicie filtrują wodę, przez co jest ona krystalicznie czysta. Cenoty otaczają piękne formacje skalne. Stalaktyty, stalagmity oraz kryształy. Czasami w skałach znaleźć można skamieniałości.
Półwysep Jukatan jest stosunkowo nisko położony i płaski, porośnięty w większości karłowatą dżunglą nie posiada rzek powierzchniowych. Całkiem inna sytuacja ma miejsce pod powierzchnią ziemi, gdzie płyną 3 najdłuższe i największe systemy rzek podziemnych na świecie.
Ze względu na ograniczone opady i brak rzek, cenotes były dla Majów podstawowym źródłem wody i to przez cały rok. Duże miasta, takie jak Chichen Itza budowano więc wokół tych naturalnych studni. Niektóre z nich pełniły również ważną rolę rytualną, związaną z kultem boga deszczu i wody Chaaka. Wierzono, że studnie te prowadzą w zaświaty. Dokonywano również ofiar z ludzi. Znaleziska archeologiczne obejmują zarówno liczne szkielety jak i przedmioty związane z kultem.
Na półwyspie Jukatan jest ponad 6000 cenot, z przyjemnie chłodną, krystaliczną wodą, w której można pływać, a w niektórych również nurkować. Bardzo wiele cenot znajduje się na prywatnych terenach, przez co w wielu miejscach płaci się za wstęp.
Bardziej znane cenoty wyposażone są w drewniane podesty, gdzie można brodzić w płytkiej wodzie, szczególnie dla tych co nie potrafią pływać, gdyż cenoty potrafią mieć znaczną głębokość często ponad 20 m. Zwykle są też w pobliżu toalety, przebieralnie oraz natryski.