Paryż w pięć dni
Paryż w pięć dni
Zapada decyzja mamy zobaczyć Paryż. Termin kwiecień 2012 r. przed „długim” weekendem majowym (w weekend mogą być problemy z hotelem, samolotem itp.). Kilka telefonów do biur podróży i jest jasność - w podobnej cenie albo przejazd autokarem w tym terminie albo organizacja wszystkiego na własną rękę.
Po pierwsze samolot.
Do Paryża z Warszawy można dolecieć kilkoma liniami. W pierwszej chwili wybór pada na jednego z tanich przewoźników. Po podliczeniu kosztów okazuje się, że różnica przy trzech biletach jest 250 zł na korzyść taniego. Jednak po dołożeniu kosztu jednej walizki różnica topnieje do 70 zł. Należy wziąć pod uwagę, że tani przewoźnicy latają na lotnisko Beauvais-Tillé, które oddalone jest od Paryża ok. 100 km. Koszt przejazdu do centrum może wynieść do 30 E za osobę. Wybór pada na Air France. Ta linia ląduje na lotnisku Paryż-Roissy-Charles de Gaulle i za 9.20 E można się dostać do centrum Paryża.
Po drugie hotel.
Hoteli turystycznych w Paryżu jest ogromna ilość. Nasz wybór pada na Hotel Altona położony w pobliżu dworca Gare du Nord. Wybór okazuje się słuszny.
Metro
Paryskie metro jest dobrze zorganizowane i można się sprawnie poruszać po całym mieście. Metro posiada 14 linii i ok. 300 stacji. Umożliwia szybki dojazd do zabytków i innych miejsc, które warto zobaczyć. Warto kupić bilet na dzień lub kilka dni na wszystkie środki lokomocji w danej strefie. Komunikacja w Paryżu nie jest tania. Bilet jednodniowy kosztuje ok. 9 E a bilet na trzy dni to wydatek ok. 22 E. Każda linia metra krzyżuje się z innymi liniami i nie ma problemu, aby dojechać w dowolne miejsce. Metro paryskie mimo swoich zalet ma też wady. Dla osób, które mają schorzenia narządu ruchu, matek z dziećmi w wózkach i osób przewożących ciężkie bagaże metro może się dać we znaki. Obok metra jest jeszcze kolejka RER, która jeździ min. na lotniska. Podróż RER-em jest szybka. Z lotniska Paryż-Roissy-Charles de Gaulle’a kolejką RER za ok. 30 minut dojedziemy do Gare du Nord, gdzie możemy się przesiąść w dowolny środek lokomocji. Bilet kosztuje ok. 9 E. Wszystkie bilety kasuje się przed wejściem na peron.
Hotele
W Paryżu możemy znaleźć szereg hoteli klasy turystycznej (2*), gdzie oprócz łóżek i toaletki znajduje się telewizor oraz łazienka z wanną lub prysznicem. Hotele są na ogół czyste i ze śniadaniem. Codziennie są sprzątane i wymieniane ręczniki oraz pościel.
Koszt hotelu ok. 100 E/dobę za pokój.
Zabytki
Wieża Eiffla
Na wjazd windą na górę trzeba czekać ok. 3-4 godzin. Dla tych co nie mają tyle czasu i mają zdrowe nogi jest możliwość wejścia na pierwszy i drugi poziom po schodach na piechotę. Wejście kosztuje ok. 4 E. Pierwszy poziom to wysokość ok. 50 m (15 pięter).
Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu
Katedra zbudowana została na wyspie Cite tak samo nazywa się stacja metra gdzie należy wysiąść. Katedra od frontu nie robi tak dużego wrażenia dopiero jak jesteśmy w środku widać ogrom budowli.
Wstęp bezpłatny.
Łuk Triumfalny – pomnik stojący na placu Charles'a de Gaulle'a w Paryżu. Znajduje na zachodnim skraju Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Wejście płatne ok. 6 E. Na górę można się dostać tylko schodami. Wysokość Łuku Triumfalnego ok. 50 m. Z góry jest wspaniały widok na cały Paryż.
Bazylika Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca) – kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu. Aby dostać się do bazyliki trzeba pokonać szereg schodów, gdyż bazylika znajduje się w najwyższym wzniesieniu w Paryżu. Dla tych co nie mają siły i ochoty na spacer po schodach istnieje możliwość wjazdu na górę kolejką. Z tarasu pod bazyliką roztacza się wspaniały widok na Paryż.
Wstęp bezpłatny.
Les Invalides - wielki kompleks budynków w Paryżu na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W swoich salach mógł pomieścić około cztery tysiące chorych i rannych.
Kompleks składa się z:
Hôtel des Invalides,
Musée de l'Ordre de la Liberation,
Musée de l'Armée,
Musée des Plans-Reliefs,
Kościół Inwalidów (Dôme des Invalides, St-Louis-des-Invalides)
Panteon (fr. Panthéon) – budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wzniesiona w XVIII wieku jako kościół pw. św. Genowefy, obecnie pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.
Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: Woltera, Jana Jakuba Rousseau, Honoré Mirabeau, Victora Hugo, Emila Zoli, Jeana Jaurèsa, wynalazcy pisma dla niewidomych Louisa Braille'a, fizyków Paula Langevina, Piotra Curie, chemika Marcelina Berthelota, Marii Skłodowskiej-Curie, generała François Marceau, przywódcy ruchu oporu z czasów II wojny światowej Jeana Moulina.
Opéra Garnier, Palais Garnier – gmach opery w Paryżu przeznaczony dla 2200 osób, wybudowany w stylu eklektycznym w latach 70. XIX w. Od otwarcia w 1875 do wybudowania Opéra Bastille siedziba Opery Narodowej, zaś od przeniesienia się zespołu do nowego obiektu nosi nazwę Palais Garnier, chociaż na fasadzie nadal widnieje stary napis Académie Nationale de Musique. Obecnie w budynku odbywają się jedynie przedstawienia baletu.
Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60 600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.
Centre Georges Pompidou (zwany także Beaubourg, Rafineria) – budynek położony w paryskiej dzielnicy Beaubourg, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d'Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji (Bibliothèque publique d'information).
La Sorbonne - tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie.