• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Królewska Kopenhaga

Królewska Kopenhaga

Firma SeaTours organizuje kilka razy w roku wycieczki promowe do Kopenhagi.

Wycieczka rozpoczyna się w terminalu promowym w Gdyni. Do terminala promowego można dojechać np. autobusem 152 spod dworca głównego PKP w Gdyni. Tam następuje spotkanie z organizatorami, którzy rozdają uczestnikom wycieczki bilety na prom, bony na posiłki oraz programy wycieczki. Po długim oczekiwaniu w ciasnym, dusznym i gorącym terminalu następuje otwarcie bramek wejściowych. Po zeskanowaniu biletu, który jest również kluczem do kajuty pasażerowie są wpuszczani na pokład promu.

Prom

Prom Stena VisionMamy kajutę na 11 pokładzie, więc warto skorzystać z windy szczególnie jeśli się ma ciężką walizkę. Kajuta jest wyposażona w dwa piętrowe łóżka, łazienkę z prysznicem oraz telewizor. Jest też czajnik elektryczny z podstawowym zestawem do parzenia kawy i herbaty. W kajucie są dwa gniazdka elektryczne, gdzie można podładować telefon itp.  Zaraz po zostawieniu bagaży w kajucie można udać się na kolację. Kolacja zwykła to możliwość  wyboru jednej z trzech potraw: ryba, schabowy lub wieprzowina, surówka lub zupa. Do tego przysługuje zimny (cola, fanta, soki) napój bez ograniczeń lub gorący kawa, herbata również w dowolnej ilości. Po dokonaniu dopłaty  w wysokości 50 zł przysługuje kolacja all inclussive. Na promie jest restauracja oraz bar jednak ceny są dostosowane do zasobności raczej szwedzkich obywateli. Przykładowo śniadanie 39 zł, obiad ok. 100 zł, piwo 13 zł. Można płacić w koronach szwedzkich i złotówkach a także kartami. Na promie jest też sklep wolnocłowy. Z rana następuje budzenie przez załogę promu przez radiowęzeł i zachęcenie do sprawnego zjedzenia śniadania i opuszczenia kajut w celu umożliwienia ich sprzątania. W czasie gdy większość pasażerów oczekuje na przypłynięcie promu do portu można z pokładu deck zobaczyć z góry wejście do portu w Karlskronie. Po opuszczeniu promu autokar, który przyjechał z Polski zabiera całą grupę w dalszą drogę do Kopenhagi.

W autokarze każdy ma przydzielone miejsce - wizytówki z nazwiskiem przyklejone są  do fotela. W trakcie drogi przejeżdża się przez Most nad Sundem przez cieśninę Öresund (Öresundsbron), łączący duńską wyspę Zelandię, na której leży Kopenhaga ze Szwecją i Malmö. Cała przeprawa składa się z mostu wantowego o długości 7 845 m po stronie szwedzkiej potem usypana jest sztuczna wyspa Pepparholmen o długości 4 055 m i kończy się tunelem o długości 3 510 m po stronie duńskiej. Przeprawa składa się z dwóch pasów w obu kierunkach jezdni oraz z dwóch torów kolejowych. Przejazd jest płatny. Przejazd samochodu osobowego kosztuje ok. 30 - 40  E w jedną stronę.

Most przez cieśninę Öresund (Öresundsbron), łączący otwarto w lipcu 2000 roku. Jest to jedna z największych konstrukcji tego typu w Europie. Most w najwyższym miejscu wznosi się 70 m ponad poziom wody. Po oddaniu mostu do użytku, zlikwidowano połączenia promowe między Kopenhagą a Malmö.

Mała SyrenkaPierwszym zabytkiem oglądanym w Kopenhadze jest Mała Syrenka. Pod Syrenką jest zawsze dużo ludzi i trudno jest zrobić zdjęcie samej syrence bez obecności kogoś kto akurat pozuje do zdjęcia z pomnikiem. Potem następna atrakcja i to jedna z najlepszych godzinny rejs łodzią po kopenhaskich kanałach. Płynąc łodzią można podziwiać miejsca, których nie można zobaczyć z lądu lub oglądać je z zupełnie nowej perspektywy. Potem oglądamy Nyhavn, Parlament, Operę, Pałac Królewski, Kościół Marmurowy, Ratusz, Ogrody Tivoli i Browar Carlsberg. Można też zobaczyć zmianę warty żołnierzy ubranych w historyczne mundury. Po obiedzie przejazd do hotelu Scandic Sydhavnen.

 

 

 

 

 

Hotel Scandic Sydhavnen

Hotel Scandic SydhavnenDuży 4 gwiazdkowy hotel oddalony o 4 stacje kolejowe od dworca głównego. Bilet kolejowy w jedną stronę kosztuje 24 korony. Hotel jest położony w dzielnicy mieszkaniowej. W odległości kilku minut pieszo są sklepy spożywcze i restauracje. Do stacji kolejowej można dotrzeć w kilka minut pieszo. W recepcji pobiera się  klucz do pokoju w postaci karty, służy ona również do obsługi windy. Wczytanie klucza w windzie wskazuje, na które piętro powinna ona dojechać. Tak jest przynajmniej w teorii. W praktyce winda żyje „swoim” życiem i wjazd  na górę czasami stanowi pewien problem. Pokoje są duże - mieszczą się tam dwa łóżka oraz rozkładana kanapa. Jest też sekretarzyk, toaletka oraz regał z telewizorem. W łazience wzorem skandynawskim prysznic ma tylko zasłonkę, tak więc każde użycie prysznica powoduje zalanie całej łazienki. W hotelu serwowane są bardzo smaczne i obfite śniadania, oprócz kilku gatunków pieczywa jest kilka gatunków wędlin, pasztet, sery, płatki śniadaniowe, warzywa i owoce. Hotel jest wysoko oceniany na wszelkiego typu przeglądarkach internetowych i to całkiem zasłużenie, jednak cena hotelu rezerwowanego indywidualnie jest dość wysoka ponad tysiąc złotych za dobę. Po śniadaniu następuje wyjazd do centrum Kopenhagi w okolice Ogrodów Tivoli i część uczestników, którzy wykupili wstęp do Ogrodów Tivoli i browaru Carlsberg zwiedza te obiekty pozostała część wycieczki ma ok. 4 godziny wolnego czasu na samodzielne zwiedzanie Kopenhagi. Ok. godz. 15 następuje wyjazd w kierunku Malmö. W mieście  można zobaczyć  stary i nowy rynek oraz najwyższy budynek w Szwecji i całej Skandynawii HSB Turning Torso. Budynek ma 190 m wysokości 54 kondygnacje. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, co oznacza, że skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni. Budynek można oglądać tylko z zewnątrz, gdyż jest to budynek mieszkalny a właściciel budynku nie przewidział punktu widokowego na najwyższym piętrze, a szkoda bo jest stamtąd piękny widok na most Öresund. Potem następuje wyjazd w kierunku Karlskrony na prom. Na promie jest kolacja w wersji All co oznacza oprócz standardowego zestawu kolacyjnego (do wyboru) piwo i wino bez ograniczeń w godzinach 20-22. Z rana ok. godz. 6  pobudka i śniadanie i wpłynięcie do portu w Gdyni. Warto wyjść na pokład deck i zobaczyć z góry cały gdyński port. Jest to widok jakiego nie jesteśmy w stanie zobaczyć z lądu. Autokar zabiera chętnych na dworzec Gdynia Główna i tak się kończy nasza wycieczka Królewska Kopenhaga.

Podsumowanie

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana Pani Urszula Modzelewska nasz przewodnik przekazuje ogrom wiedzy o Szwecji, Danii i całej Skandynawii nie tylko z zakresu historii i geografii, ale co jest też bardzo interesujące informacji na temat zwyczajów, szkolnictwa, upodobań kulinarnych i innych ciekawych informacji dotyczących Skandynawii i jej mieszkańców. Ze względu na wysokie ceny w Skandynawii cena wycieczki jest dobrze skalkulowana i trudno będzie zorganizować taką wycieczkę we własnym zakresie za podobne pieniądze. Wycieczka godna polecenia i tak naprawdę nie było się o co czepiać organizatorów ani przewoźnika. Doskonała propozycja na spędzenie przedłużonego weekendu. Nawet pogoda była ładna.

 Więcej zdjęć z Kopenhagi