• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Złote Piaski

Złote Piaski - jeden z dwóch dużych nadmorskich kurortów obok Słonecznego Brzegu. Złote Piaski to skupisko kilkudziesięciu hoteli, które nie ma nawet praw miejskich. Kurort zamiera od jesieni do wiosny. Nie ma tu zabytków. Po okresie wakacyjnym czynne są tylko cztery hotele, w których organizowane są konferencje i sympozja. Oprócz hoteli jest jeszcze nadmorska promenada, przy której jest cała masa sklepików z najróżniejszym towarem, gastronomia w postaci kebabów, naleśników itp., restauracje oraz kluby i bary z muzyką na żywo oraz inne atrakcje- wypożyczalnie skuterów wodnych, przejażdżki na bananie itp. Znajdziemy tu także replikę wieży Eiffla (dużo mniejszej niż w Paryżu), na której jest restauracja. W centrum Złotych Piasków jest też diabelski młyn. Wszystko po to aby zadowolić całe rzesze turystów. Przy deptaku jest zainstalowana scena, gdzie codziennie odbywają się koncerty różnorakiej muzyki na żywo.

Pociąg miejskiW Złotych Piaskach plaża jest szeroka piaszczysta. Leżaki i parasole są na niej płatne. Po kurorcie kursuje kolejka turystyczna, która obwozi turystów po całym „mieście”. Bilet na kolejkę kosztuje 4 lewa. Jeżeli ktoś posiada nadmiar gotówki to może popróbować szczęścia w kasynach. Złote Piaski stanowią doskonałą bazę wypadową dla tych co lubią zwiedzać. Można kupić zorganizowane wycieczki lub w inny sposób dojechać do Neseberu lub Bałczika, aby zobaczyć prawdziwe i warte zobaczenia zabytki Bułgarii. Do Warny, gdzie jest lotnisko jest ok. 17 km. Można się tam dostać autobusem, gdzie bilet kosztuje ok. 4 lewa w jedną stronę lub taksówką za ok. 15 lewa za kurs w jedną stronę.

 

 

 

Scena muzycznaWarna, chociaż cieszy się dużą popularnością wśród turystów, nie jest typową miejscowością wypoczynkową. To duże miasto, trzecie co do wielkości w Bułgarii, zamieszkuje ponad 300 tys. osób. Większe są tylko Sofia i Plovdiv. Ze względu  na ilość zabytków, teatrów, muzeów i odbywających się tu wydarzeń kulturalnych Warna zasłużyła na miano morskiej stolicy Bułgarii.

Największym zabytkiem Warny jest Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie – prawosławny sobór katedralny, katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Katedra znajduje się w samym centrum Warny, wstęp jest bezpłatny. To druga co do wielkości cerkiew Bułgarii, większy jest tylko Sobór Aleksandra Newskiego w Sofii.  W Parku Nadmorskim, największym parku miejskim, ulokowane jest Muzeum Marynarki Wojennej, które zgromadziło eksponaty związane z bułgarską flotą. Część kolekcji znajduje się po gołym niebem.

 

Restauracja - statek piratówW Parku Nadmorskim znajduje się też delfinarium, reklamuje się jako jedyne na Bałkanach. Można w nim obejrzeć pokaz tresury delfinów. W Parku Nadmorskim ulokowane jest ogromne akwarium (połączone z Muzeum Morza Czarnego), gdzie można podziwiać różne gatunki ryb, raków, ślimaków i ukwiałów. Część z nich występują tylko w Morzu Czarnym.

W Warnie posiada też nadmorską promenadę z barami i restauracjami oraz deptak, gdzie znajdują się sklepy znanych marek. W Warnie jest też targowisko, gdzie można kupić owoce w cenie kilkakrotnie niższej niż w Złotych Piaskach.

 Więcej fotek ze Złotych Piasków