Neseber (Nesebyr)
Neseber (Nesebyr) zwane jest „miastem cerkwi”, które powstały dzięki darom pieniężnym w czasie rozbudowy miasta za czasów cara Iwana-Aleksandra. Miasto leży na skalistej wysepce, która połączona jest ze stałym lądem jedynie wąską groblą o długości ok. 400 metrów. Zabytki kultury Neseberu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Do najstarszej części miasta prowadzi wąska grobla, gdzie znajdują się dwa malownicze wiatraki,dobrze znane wielu z widokówek prezentujących najpiękniejsze miejsca w Bułgarii. Miasto otoczone jest murami obronnymi, których fragmenty pochodzą nawet z VI w. p.n.e. Będąc tu musimy mieć świadomość, że miasto to poszczycić się może bardzo długą i ciekawą historią zamieszkiwali je Trakowie, Grecy oraz Rzymianie, po włączeniu miasta do Imperium Rzymskiego, znajdowało się również pod panowaniem Turków.
Oprócz zaskakująco pięknego położenia, Nesebyr cieszy się popularnością wśród turystów głównie ze swojej ciekawej zabudowy w stylu czarnomorskim. Charakteryzuje się on tym, że fundamenty i parter domów zbudowane są z kamienia, a dalsze piętra z drewna z licznymi elementami dekoracyjnymi i okiennymi wykuszami. Można tu zobaczyć wiele cerkwi: Cerkiew św. Apostołów, Cerkiew św. Jana Chrzciciela, Cerkiew Bogurodzicy, jednak najcenniejszą świątynią w Nessebarze jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w., która uznawana jest za jednej z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Jej fasada zbudowana jest naprzemiennych pasów białego kamienia i czerwonej cegły. Przed frontem cerkwi umiejscowione są wykopaliska archeologiczne.
Warto pospacerować wąskimi uliczkami Neseberu, które wypełnione są licznymi sklepami z pamiątkami, oryginalnymi przyprawami lub strojami zdobionymi ręcznym haftem albo też usiąść w jednej z malowniczych kawiarenek, odpocząć od upałów i podziwiać z klifu Morze Czarne, które otacza wysepkę, na której zbudowano niegdyś miasto. Należy się jednak liczyć się z tym, że szczególnie w okresie wakacji będzie tu wielu turystów.
Neseber znajdujące się około 3 km. od Słonecznego Brzegu. Można tu przejść pieszo drogą prowadzącą wzdłuż morza lub też skorzystać z miejskiego autobusu (dojazd trwa około 10 – 15 minut, zatrzymuje się na placu tuż przed bramą miejską).
Więcej zdjęć z Neseberu