• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Hawana

Hawana (hiszp. San Cristobal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet w Hawanie istnieje od 1728 roku.

HawanaW lipcu 2015 roku uruchomiono pierwszą w kraju strefę dostępu do internetu, z której mogą korzystać Kubańczycy. Wcześniej internet dostępny był jedynie w strefach zamieszkania zagranicznych turystów.

Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który spędził tu 20 lat swojego życia.

W Hawanie znajdują się liczne zabytki architektury kolonialnej. Z tego powodu stare miasto La Habana Vieja zostało w 1982 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na starym mieście znajduje się Plaza de la Catedral czyli główny plac starego miasta z barokową katedrą.

Malecon – promenada nadmorska

Museo de la Revolución – Muzeum Rewolucji Kubańskiej, mieszczące się w dawnym pałacu prezydenckim dyktatora Batisty

zamek i fort Morro z XVI w.

zamek de la Real Fuerza z 2. połowy XVI w. – dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora

senat z XVIII w.

Katedra Niepokalanego Poczęcia z 2. połowy XVII w.

klasztor Santa Clara z 1644 r.

kościół San Francisco z 1656 r.

ratusz miejski z 1792 r.

Stara część Hawany została odbudowana i wygląda całkiem przyzwoicie. Nowa część miasta wygląda jakby nikt przez ostanie 50 nie malował i nie naprawiał elewacji budynków. Część budynków jest zniszczonych i nadaje się tylko do rozbiórki. Wzdłuż kilku kilometrowej nadmorskiej promenady Malecon, która jest ulubionym miejscem spotykania się Kubańczyków tylko kilka procent budynków jest odnowionych a reszta to zupełna ruina. Pozostała część miasta wygląda podobnie.

HawanaJednym z największych problemów Hawany jak i całej Kuby jest transport.

Transport na Kubie można podzielić na cztery grupy:

1. Samochody współczesne, które zwykle należą do firm turystycznych obsługujących zagranicznych turystów. Są to chińskie autobusy i busy oraz koreańskie Hyundaie, które jeżdżą jako taksówki.

2. Cała gama ład, moskwiczów, ziłów, krazów i mazów, które zostały przywiezione w ramach wymiany przez armię radziecką. Samochody mają po 20 czy 30 lat i nadal jeżdżą po drogach

3. Samochody zwykle amerykańskie, które mają nawet po 50 lat są naprawiane, łatane i malowane pędzlem i nadal jeżdżą.

4. Wszelkiego typu zaprzęgi konne i inne napędzane siłą mięśni ludzkich, które służą do przewozu ludzi i towarów.

Więcej fotek z Hawany