• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Cienfuegos

Cienfuegos - miasto w środkowej Kubie, nad Zatoką Cienfuegos, ośrodek administracyjny prowincji Cienfuegos. Około 150 tysięczne miasto położone jest na wschodnim brzegu Bahia de Cienfuegos, najpiękniejszej naturalnej zatoki na Kubie. W 2005 roku zabytkowe centrum Cienfuegos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CienfuegosObok Trinidadu uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Ameryce Łacińskiej. Najstarsza i najciekawsza zabudowa skupia się wokół najpiękniejszego parku miejskiego na całej wyspie Parque Jose Marti. Po wschodniej stronie parku wznosi się neoklasycystyczna Catedral de la Purisima Concepcion (Katedra Niepokalanego Poczęcia) zbudowana w 1869 r. z charakterystycznymi dwoma wieżami i strzegącymi jej dwoma marmurowymi lwami. Po północnej stronie placu wyróżnia się słynny Teatro Tomas Terry (oficjalna nazwa Teatro de Cienfuegos), zbudowany w 1899 przez bogatego barona cukrowego Tomasa Terry, który przybył na Kubę, jako ubogi emigrant z Wenezueli. Wewnątrz można podziwiać piękne freski i bogatą architekturę. Do dziś neoklasycystyczna architektura tego gmachu pozostaje jedną z największych atrakcji Cienfuegos.

 

 

 

 

CienfuegosNieopodal znajduje się wspaniały, neoklasycystyczny budynek Colegio San Lorenzo (Szkoła Świętego Wawrzyńca) a tuż za nim Salon Centro de Arte, galeria współczesnej sztuki kubańskiej. W zachodniej pierzei wyróżnia się Palacio Ferrer siedziba Casa de la Cultura Beniamin Duarte (Dom Kultury). Z wieży budynku rozciąga się wspaniała panorama miasta i zatoki. Od południa plac zamyka ciąg eleganckich budynków, spośród których wyróżnia się Museo Provincial. Jedno z najlepiej zadbanych miast na Kubie.

 

 

Więcej zdjęć z  Cienfuegos