• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Kalabria

Kalabria

Kalabria Scalea

Pod koniec wakacji 2013 r. wykupiona została w BP Itaka wycieczka do Kalabrii.

Kalabria to kraina południowych Włoch od cieśniny Mesyńskiej po Neapol. Nie jest to turystycznie zbyt rozwinięte miejsce, zdecydowanie różni się od okolic Wenecji czy Rimini. Nie znajdziemy tu szerokich piaszczystych plaż z ogromną ilością hoteli, barów dyskotek itp. Kalabria to spokojny zakątek Włoch, gdzie wypoczywają w większości Włosi. Nie ma tu sieci hoteli ciągnących się kilometrami wzdłuż plaży. Wypoczynek zlokalizowany jest w małych miasteczkach, gdzie jest kilka większych lub mniejszych hoteli i szereg domów, które są własnością lub są wynajmowane w celu wypoczynku. W miasteczkach jest prowadzone normalne życie, gdyż mieszkają tam zwykli ludzie.

W miasteczkach są normalne sklepy, a w soboty często organizowane są targi z warzywami i owocami. Sklepy z pamiątkami występują sporadycznie, zupełnie inaczej niż np. na Costa Brava w Egipcie czy Tunezji. Hotele są zwykle prowadzone przez rodziny i nie są to ogromne obiekty. Hotele są zwykle oddalone od morza, ale mają swoje wydzielone plaże tylko dla gości hotelowych.

Hotel San DomenicoHotel San Domenico Club Residence w miejscowości Scalea prowadzony jest przez sympatyczną włoską rodzinę. Położony jest na wzgórzu na obrzeżu miasta. Obiekt składa się z kliku piętrowych pawilonów, w których jest po kilkanaście apartamentów. Apartamenty, które składają się z salonu z aneksem kuchennym wyposażonym w kuchenkę, lodówkę i naczynia, w salonie jest telewizor z telewizją satelitarną (są nawet polskie programy), sypialni z dużym łóżkiem małżeńskim i dwoma łóżkami piętrowymi oraz drugiej małej sypialni wyposażonej w dwa łóżka oraz łazienki z prysznicem. Na całej długości apartamentu występuje duży balkon. W skrajnym przypadku mogą tu spać 4 osoby dorosłe i dwójka dzieci. Apartament jest skromnie i prosto wyposażony i nie należy spodziewać się luksusów. Należy uważać bo większość apartamentów nie ma klimatyzacji i jeżeli jesteśmy w środku lata życie bez klimatyzacji jest dosyć dokuczliwe. Na terenie obiektu występuje basen do pływania z totalnie zimną wodą, brodzik oraz basen z trzema zjeżdżalniami. W hotelu San Domenico Club Residence jest forma wyżywienia All Light, ale lepiej pasuje do tego FB z napojami do posiłków. Są trzy podstawowe posiłki, do których jest podawana woda, sok i wino w limitowanych ilościach. Każdy ma przydzielone konkretne miejsce spożywania posiłków, miejsce na basenie oraz miejsce na wydzielonej plaży hotelowej nad morzem. Posiłki serwowane są w restauracji. Wcześniej z podanego jadłospisu w języku polskim, wybiera się potrawy na następny  dzień na obiad i kolację. Wybór następuje z trzech dań pierwszych (wcale nie musi być to zupa) i trzech drugich dań. Posiłki serwowane są do stolików. Posiłki są bardzo smaczne i jak to bywa we Włoszech zawsze jest jakiś makaron, a na drugie danie mięso i warzywa. Na terenie obiektu jest także dobrze zaopatrzony sklep ogólnospożywczy, gdzie oprócz pieczywa mięsa, napojów można kupić owoce, węgiel do grilla, talerze, kremy z filtrem itp. Na żwirową wydzieloną plażę hotelową wozi gości hotelowych autobus oraz mały bus hotelowy. Buty na rafę  się przydadzą. Plaża wyposażona jest w bezpłatne parasole i leżaki. Na plaży jest też barek, gdzie można kupić coś do picia lub drobną przekąskę.

Więcej zdjęć hotelu

Wycieczki

BP Itaka proponuje dwie całodniowe wycieczki oraz rafting. Rafting zajmuje kilka godzin i może być organizowany prawie we wszystkie dni tygodnia.

Najbardziej atrakcyjna jest wycieczka - Pompeje i Wezuwiusz.

Zdjęcia Pompeje muzeum

Wyjazd następuje rano po wczesnym śniadaniu, a  potem autokarem przejazd do Pompejów. Pompeje jest to ewenement na skalę światową. Miasto z pierwszego wieku naszej ery zasypane przez pyły Wezuwiusza i odkopane dopiero na przełomie XVII i XVII w. Na ogromnym terenie zostały odkopane ulice, domy elementy infrastruktury z I w. naszej ery. Zwiedzanie trwa ok. 3 godzin i warto to zobaczyć szczególnie z polskim przewodnikiem. Potem następuje przejazd pod Wezuwiusz. Jeżeli patrzymy z Pompejów na Wezuwiusz to wydaje się prawie niemożliwe, ze z takiej małej górki (trochę ponad 1 200 m npm.) mogło wylecieć tyle popiołów, aby zupełnie zasypać Pompeje. Wezuwiusz to góra wielkości Polskich Beskidów i niczym specjalnym się nie wyróżniająca. Autokar podjeżdża na parking pod górę, z którego nic nie widać (no może kawałek Neapolu). Aby dostać się na sam szczyt Wezuwiusza należy kupić bilet za 10 E i dojść tam pieszo aby zobaczyć krater wulkanu. Spacer na szczyt i powrót zajmuje ok. godziny. Na tej wycieczce warto być choć cena jest mocno zniechęcająca 85 E od osoby bez obiadu.

Neapol

Autokarowa wycieczka do Neapolu - ogląda się tam z autokaru kilka ważniejszych miejsc w mieście, z możliwością zrobienia kilku  zdjęć na postoju. Następnie jest czas wolny z możliwością spożycia słynnej neapolitańskiej pizzy. Wycieczka należy do średnio udanych i często jest odwoływana z powodu braku chętnych. Koszt 80 E bez obiadu.

Więcej zdjęć z Kalabrii