• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Sycylia

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i jedna z piękniejszych.

Na wyspie jest tyle ciekawych miejsc, że trudno wszystko zobaczyć w czasie dwu tygodniowego urlopu. Największą atrakcją Sycylii jest wulkan Etna. Jest jednym z nielicznych czynnych wulkanów w Europie. Najwygodniej dostać się na Etnę ze zorganizowaną wycieczką lub dojechać samochodem na  parking pod szczytem wulkanu. Wszyscy ludzie nie wjeżdżający  na szczyt wulkanu mogą przejść się brzegiem jednego z kraterów. Aby dostać się pod sam szczyt wulkanu  należy  wjechać  kolejką linową, a następnie samochodem z napędem na cztery koła. Etna jest aktywnym wulkanem i często widać wylatujący dym i parę wodną z naturalnych otworów. Czarny żwir, pokrywający górę c w wielu miejscach jest mocno ciepły. Z Etny rozpościera się fantastyczny widok na całą okolicę. Szczyt wulkanu często zasłonięty jest gęstą warstwą chmur i to niezależnie od pogody.

Kilka fotek Etny

 Etna

 Etna

 Etna

 

Drugą atrakcją (wg mnie) Sycylii jest Taormina.

Taormina to miasto położone na szczycie góry – na skalnym tarasie ok. 200 m npm. skąd rozciąga się wspaniały widok na trasę kolejową i autostradę, które przebiegają na wysokości morza, całą zatokę oraz Etnę. W Taorminie jest dużo stromych uliczek  ze sklepami pełnymi  pamiątek, eleganckich i bardzo drogich butików, mnóstwo małych kafejek. Warto zobaczyć starożytny Teatr Grecki. Ciekawy jest dojazd do miasta z parkingu dla autokarów. Miejski autobus przewożący ogromną liczbę ludzi jeździ serpentynami do głównego deptaku. Autobus zatrzymuje się na środku ulicy, gdyż nigdzie nie ma miejsca na przystanek tamując cały ruch. Za nim ustawiają się długie kolejki pojazdów. Po wymianie pasażerów autobus rusza w dół ulicy na parking autobusowy. Miast położonych malowniczo na szczycie góry podobnie jak Taormina we Włoszech można znaleźć wiele.

Kilka fotek Taorminy.

Taormina 

Sycylia 

 Sycylia

Większość miast  Sycylii jest pięknie i malowniczo położonych i warto je zobaczyć.

 Palermo ze względu Katedrę, Syrakuzy ojczyznę Archimedesa za dobrze zachowane starożytne zabytki, Cefalu za budynki, które „wchodzą „ do morza, Tempio della Concordia – Świątynia Zgody a są jeszcze Wyspy Liparyjskie i wiele innych ciekawych i pięknych miejsc. Na wszystko na pewno braknie jednak czasu niezależnie od długości pobytu na tej pięknej wyspie.

Więcej fotek z Sycylii