• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Londyn w pięć dni

Pięć dni w Londynie

Majówka 2015 r. zgodnie z tradycją trzeba gdzieś wyjechać. Zapada decyzja Londyn. Bilety na Ryanaira w średniej cenie, rezerwacja hotelu blisko stacji metra i wyjazd. Wylot w piątek z Modlina najpierw auto zostało umieszczone na parkingu i bus parkingowy przywozi nas pod sam terminal. Odprawa bagażowa i tu niespodzianka, gdyż pani pyta czy chcemy umieścić bagaż podręczny w luku bagażowym bez dodatkowych kosztów. Oczywiście, ze chcemy. Potem odprawa bezpieczeństwa i przechodzimy do części lotniska, gdzie obsługiwane są połączenia zagraniczne. Lotnisko Modlin to wielka pomyłka, gdyż w tym pomieszczeniu nie może pomieścić się 180 osób, które lecą jednym samolotem. Trudno sobie wyobrazić co by był gdyby o tej samej godzinie wylatywały dwa samoloty do miast zagranicą. Prawdopodobnie część pasażerów musiałaby czekać na płycie lotniska. Po przygotowaniu samolotu podstawiane są schodki jak do małego 4 osobowego samoloty typu Cessna.  Wszyscy pasażerowie czekają na płycie lotniska i w czasie opadów deszczu lub śniegu mogą się schronić w małej wiacie. Lot przebiega standardowo. Wysiadka na Londyn Stansted odbiór bagażu, który przebiega sprawnie zakup biletów w cenie ok. 21 £ w obie strony na Stansted Expres (szybki pociąg, który kursuje pomiędzy lotniskiem a stacją Liverpool Street, gdzie można przesiąść się na metro). Dojazd metrem do hotelu. Trochę czasu zabiera odnalezienie właściwego hotelu, gdyż w okolicy jest kilkanaście hoteli, które znajdują się w bardzo podobnych budynkach. Pembridge Palace Hotel jest doskonale położony. W pobliżu są dwie stacje metra, przystanek autobusowy oraz Hyde Park od strony Kensington Palace. W pobliżu jest dużo sklepów, restauracji i barów, gdzie można coś zjeść i zrobić zakupy. Pokoje w hotelu są małe (z tych co jak się chce założyć spodnie to lepiej wyjść na korytarz) wyposażone tylko w najpotrzebniejsze sprzęty. Jest też telewizor niestety bez polskich programów oraz czajnik elektryczny wraz z zestawem do robienia kawy i herbaty. W pokoju jest łazienka wyposażona w wannę. Pokoje są codziennie sprzątane. Hotel jest bardzo akustyczny i wszystko słychać co dzieje się w pokojach obok. Przed hotelem jest ogólnodostępny parking. Internet dostępny jest tylko w lobby, gdzie szczególnie wieczorami jest dużo gości hotelowych i nie zawsze znajdzie się miejsce siedzące.  Na śniadania podawana jest jajecznica, jajka na twardo, ser żółty, dżemy, tosty, pomidory i ogórki, kawa, herbata i sok.

Najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić zaraz po przyjeździe do Londynu jest zakup biletu na wszystkie środki transportu. Najlepiej kupić Travel card na odpowiednią  ilość dni pobytu w Londynie. Większość zabytków i innych ciekawych miejsc znajduje się w pierwszej i drugiej strefie biletowej metra. Kupując Travel Card można poruszać się też autobusami bez ograniczeń strefowych . Karta na 7 dni na pierwszą i druga strefę metra kosztuje ok. 37 £ (ponad 200 zł) jest to dużo, ale bilet jednorazowy kosztuje 4 £.

Wyżywienie w Wielkiej Brytanii również nie należy do najtańszych. Obiad w restauracji kosztuje ok. 10 £ bez napojów, słynna ryba z frytkami 7-8 £, kebab 4 £, chleb w sklepie ok. 2 £, cola ok. 2 £, piwo ok. 1 - 2 £.

Wstęp do większości obiektów typu muzea ok. 20 £. Tylko do niektórych obiektów wstęp jest bezpłatny np. British Museum.

Londyn przyciąga ilością zabytków i innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć takich jak: Buckingham Palace Pałac Buckingham, British Museum Muzeum Brytyjskie, National Galery, Tower of London, Westminter Palace Pałac Westminsterski, Westminster Abeby Opactwo Westminsterskie, Natural History Museum, St. Paul’s Cathedra Katedra Świętego Pawła, Tower Bridge, Tate Modern, Madame Tussauds Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud, Picadilly Cirrcus, London Eye, Hyde Park, Oxford Street, Trafalgar Square i wiele innych.