• Akropol - Ateny
  • Widok, który trzeba zobaczyć na własne oczy...
  • Zakynthos - Zatoka Wraku
  • Koloseum - Rzym
  • Lizbona - zabytkowy tramwaj
  • Tulum Meksyk

Tulum Meksyk

Tulum

Tulum plażaJednym z najładniejszych miejsc na Riwiera Maya jest miejscowość Tulum. Ruiny prekolumbijskiego miasta majów znajdują się na 12 metrowym klifie Morza Karaibskiego stanowią jedną z atrakcji turystycznych.

Z Playa del Carmen do Tulum można dotrzeć na kilka sposobów. Najprostszą formą jest kupienie wycieczki u rezydenta. Jest to jednak najdroższa forma, gdyż koszt takiej wycieczki przekracza 100 USD. Na wycieczce mamy autokar komfort wygodę opiekę polskiego przewodnika, lunch do którego, musimy dokupić napoje za ok. 12 zł 0,4 l colę (40 peso). Do Tulum możemy dojechać autokarem taki polski PKS. Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego, który jest na 5 Avenidzie blisko portu promowego i odjeżdżają co godzinę pomiędzy godz. 8 a 12. Bilet kosztuje ok. 18 zł (60 peso). Autobus jest komfortowy klimatyzowany z odstępami między fotelami znacznie większymi niż te, które znamy z Europy. Na monitorach wyświetlany jest film. Miejsca w autokarze są numerowane. Autokarem można dojechać do parków rozrywki Xcaret i Xel Ha, gdzie zjeżdża z autostrady. Z przystanku autobusowego w Tulum trzeba przejść pieszo ok. 10-15 minut do kasy biletowej. Można się tam dostać traktorem, który ciągnie dwie przyczepy. Ta przyjemność kosztuje kilka peso. Bilet wstępu kosztuje 64 peso (ok. 19 zł). Na przejście całej trasy potrzeba ok. 2 godzin nie licząc kąpieli w morzu, która należy do jednej z atrakcji pobytu w Tulum.  Do Tulum można też dotrzeć busami, które jeżdżą pomiędzy Playa del Carmen a Tulum. Busy mają jednak to do siebie, że kierowca czeka aż wszystkie miejsca zostaną zajęte. Może to potrwać kilkanaście minut a może trwać ponad godzinę. Jest to szczególnie ważne jeżeli jedziemy z Playa do Tulum. Koszt przejazdu to 40 peso (ok. 12 zł). Busy jeżdżą szybko ale stają na każde skinienie ręką pod warunkiem, że są wolne miejsca. Busami nie można się dostać do parków rozrywki, gdyż jeżdżą tylko autostradą. Licząc, że w jedną stronę pojedziemy autobusem a w drugą stronę busem całkowity koszt wycieczki wynosi 164 peso (ok. 50 zł).  W Tulum pomiędzy przystankiem autobusowym a terenem archeologicznym rozmieszczone są różnego typu stoiska z pamiątkami, bary z jedzeniem itp.

Tulum plażaBudowle na klifie nad samym morzem należą do najładniejszym miejsc w Riviera Maya. Można polecić tą wycieczkę dla każdego i nikt nie powinien żałować, że zobaczył Tulum.

Więcej zdjęć z Tulum